• info@firmatikla.com
  • 0850 305 40 02

Mozaik Çarşı AVM

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
185 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Mozaik Çarşı AVM
  • ADRES: Ataşehir Atatürk, Mozaik Çarşı İş Mrk., 34758 Ataşehir/İstanbul
  • TELEFON: 0 (216) 455 5555
  • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 10:00 - 22:00

FİRMA HAKKINDA

Ataşehir ilçesinde yer alan Mozaik Çarşı, bölge insanının en çok bildiği ve ziyaret ettiği yerel alışveriş merkezlerinden biridir. Oldukça şirin ve yerleşik mağaza sistemine sahip olan Ataşehir Mozaik Çarşı AVM içinde birçok mağazayı bir arada bulabilirsiniz.
Ataşehir merkezde yer alan Mozaik Çarşı bölge halkının rahatlıkla ulaşım sağlayabildikleri bir konumda yer almaktadır. Ücretsiz otopark olanağı da ziyaretçileri fazlası ile memnun etmektedir. 3 kattan oluşan alışveriş merkezi oldukça ferah ve geniş koridorlara sahiptir. Yerel işletmelerden ulusal markalara kadar bir çok mağazayı içinde barındıran Mozaik Çarşı gıdadan, alışveriş ve eğlenceye kadar bir çok sektörde onlarca markaya sahip bir alışveriş merkezidir.CarreforSA gurme, Mado ve bir çok banka şubesi bölgede sadece Ataşehir Mozaik Çarşı içinde yer almaktadır. Terzi, bayan ve erkek kuaförleri, çilingir, lostra salonu, fatura ödeme merkezi gibi hizmet mağazaları ve eğlence adına kafe ve bar olanakları ile bu alışveriş merkezi adından sıkça bahsedilen yerel bazlı mini bir dev yatırımdır.Ataşehir Mozaik Çarşı’ya Ataşehir Atatürk mahallesinde yer almaktadır. Çevresinde birçok okul ve toplu konutlar yer almaktadır.

Mozaik Çarşı’nın tarihi
Türkiye Emlak Bankası Ataşehir Uydukent Projesi içinde özel bir konuma sahip olan Mozaik Çarşı, Baytur İnşaat tarafından yapıldı. Konut adalarıyla içiçe olan çarşı, yerleşimde konut ve çarşı ilişkisine getirdiği anlayışla dikkat çeker.
1994-95 yılları arasında yapılan çarşı, 22 bin metrekare alana inşa edildi. Mozaik Çarşı, ikisi otopark, üçü ise alışveriş katları olmak üzere toplam beş katlıdır. Her kat yaklaşık 4 bin metrekare alana sahiptir. Konutların görüş mesafesini kapatmamak için alçak katlı inşa edilen çarşı, meyilli araziye uygun ve ziyaretçi akışını teşvik etmek amacıyla çok kapılı olarak inşa edildi.
Ataşehir’de sahip olduğu sanat eserleriyle ilk ve tek örnek olan Mozaik Çarşı’nın adı, kuzey cephesini kaplayan 72 metre uzunluğunda, 1metre 60 santim genişliğindeki mozaik panodan aldı. Çarşının mimarı Rahmi Öngüner’in girişimiyle, sanatçı Sadık Altınok tarafından yapılan mozaik pano, ‘Kültür Mozayiği İstanbul’u tasvir eden bir panoramadır. Binanın zemin katında da 6 metre uzunluğunda ‘Üç Kral’ adlı diğer bir mozaik pano daha yer almaktadır.
Mozaik Çarşı’nın mimarı Rahmi Öngüner
Mozaik Çarşı’yı anlatıyor
Mozaik Çarşı’yı tasarlarken İstanbul’da çarşı veya alışveriş merkezi konsepti henüz gelişmemişti. Mimarlar bir binayı tasarlarken, o binanın 20 yıl, 40 yıl sonraki ihtiyaçlara nasıl cevap vereceğini de düşünürler. Ancak mimari projelerde asıl sorun binayı yaptıranların, o binanın geleceği konusunda ikna olmalarıdır. Mimarla aynı perspektifte düşünmezlerse mimarın projesi kağıt üzerinde kalabilir.
Ben Mozaik Çarşı’da tasarladığım fikirleri hayata geçirdim diyebilirim. Konutların ortasında yer alan çarşıyı alçak katlı ve görüşü kapatmadan yerleştirdim. Meyilli araziye uyumlu olarak çizdiğim projede, rampalar yaparak insanların fazla yürümeden çarşı içine girebilmesi için her kattan kapı açtım.
Çarşı sadece birtakım malların satıldığı bir alan değil, aynı zamanda bir yaşam alanı olsun istedim. Bunun için farklı hacimler ve teraslar tasarladım. Ancak projeye yapılan müdahalelerle düşündüğüm tasarımla bugünkü arasında farklılıklar ortaya çıktı. Örneğin zemin kattan bakıldığında cam terastan dışarısı görünüyordu. Benim dükkan sahiplerinden ricam, bir tadilat yapılacağı zaman bana haber versinler, insan hayatı söz konusu olduğu için bu tadilatlar projeye uygun olarak yapılmalıdır.
Mimari özellikler
Mozaik Çarşı, büyük bir bina olmasına karşın ağır görünmesin diye katlar arasındaki geçişleri kırarak binanın görünümünü küçülttüm. Binaya cepheden bakarken estetik bir görünüm vermek istedik. Cephedeki kaçmalar, geri çekilmeler ve amorf formlar uyum ve bütünlük içindedir. O dönemin yapı malzemeleri olan camı, aydınlık ve ferah mekanlar elde etmek için bolca kullandım. Aydınlık mekan için, tavanda aydınlık kuleleri yapıldı. Alt katta ve üst kat girişlerinde su oyunu için havuzlar yaptık. Üst girişi rahat fakat yüksek olmayan bir giriştir. Mozaik Çarşı’da restoranlar ve dükkanlarıyla yaşayan hareketli alanlar yaratmaya çalıştık. Binanın rengi de aşı boyası rengi, yeşil dokuyla en iyi uyum sağlayan renktir.
Mozaik Çarşı Konferans Salonu
Mozaik Çarşı, garaj katında bulunan çok amaçlı salonu ile de Ataşehirlilere hizmet veriyor. 150 kişi kapasiteli, 400 metrekarelik konferans salonu, konferans, seminer, sunum, konser, tiyatro gösterisi, eğitim ve atölye çalışmalarıyla düğün ve nişan gibi her türlü davet ve toplantılar için kullanılmaktadır. Konferans salonunun kullanımı için çarşı yönetiminden rezervasyon yapılması gerekmektedir.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.